Zraje generace pro Vancouver 2010

16 2007
Praha - Vancouver, 12. února 2010. V metropoli pod horami začíná XXI. zimní olympiáda. Češi očekávají od své výpravy medailovou žeň. Skutečně to tak bude? Na kalendáři je teprve únor 2007. Kateřina Neumannová ukončí příští měsíc kariéru. Aleš Valenta hovoří o sezoně, která může být jeho poslední. Dva olympijští šampioni pozvolna opouštějí scénu.

A další z nedávných hrdinů? Jakub Janda prožívá výkonnostní krizi, Lukáš Bauer polovinu sezony promarodil. Oba se opět mohou vrátit na výsluní. Jenže letos oslaví již třicáté narozeniny.

Přesto nehrozí období temna.

"Jsem optimista. Máme fakt dobré mladé závoďáky. Ve Vancouveru zase budou medaile," říká František Dvořák, místopředseda národního olympijského výboru.

Letošní zima představila novou generaci českých zimních olympioniků.

Generaci pro Vancouver.

Jsou mladí.

Jsou jiní.

A jsou si v mnohém podobní.

Kvarteto Sáblíková, Záhrobská, Šlesingr, Verner vybojovalo letos cenné kovy ze světových a evropských mistrovství či stupně vítězů ve Světovém poháru.

Největší česká esa pro Vancouver

Martina Sáblíková
rychlobruslení
19 let
Letos absolutní mistryně Evropy, na MS ve čtyřboji vítězka závodu na 5000 metrů. Vede Světový pohár na dlouhých tratích.

Šárka Záhrobská
sjezdové lyžování
22 let
Letos druhá a třetí ve slalomech Světového poháru. Na mistrovství světa čtvrtá v kombinaci, slalom jede teprve dnes.

Michal Šlesingr
biatlon
24 let
Největší překvapení letošního mistrovství světa: stříbrný ve sprintu, bronzový ve vytrvalostním závodě, navíc čtvrtý a pátý.

Tomáš Verner
krasobruslení
20  let
Po loňském 10. místě získal nyní na mistrovství Evropy stříbrnou medaili. Čtvrtý a pátý v závodech světové Grand Prix.

Pozor na ně aneb kdo by také mohl zazářit

Martin Havlát (hokej, 26 let) Již nyní je útočník v NHL výjimečným hráčem, ve Vancouveru bude jeho pravý čas. Zřejmě bude vůdcem týmu.

Aleš Hemský (hokej, 23) Mladý útočník, který stoupá každý rok výš. Na hrách 2010 může být nejlepším střelcem.

Kateřina Novotná (shorttrack, 22) Učí se jezdit do Kanady a trápí i skvělé Asiatky. Ve Světovém poháru už byla třetí.

Martin Jakš (běh na lyžích, 20) Závan mládí do již léta neměnné reprezentace běžců.

Andrea Jirků (rychlobruslení, 17) Mezi ženami je osmá v Evropě na 5000 metrů. Mezi juniorkami absolutní špička.

Roman Koudelka (skoky, 17) Nástupce Jandy? Letos byl osmý v závodě Světového poháru v Klingenthalu.

Do popředí zájmu zároveň vyzdvihli sporty, které v Česku dlouho skomíraly. Rychlobruslaři bez umělého oválu končili na chvostu výsledkových listin. Pro sjezdaře bylo v 90. letech nedosažitelným cílem proniknout v pohárových závodech mezi třicet nejlepších. Krasobruslaři dvanáct let čekali na medaili.

Proti proudu a až na vrchol

Představitelé "nové generace" neplavali v minulosti s proudem. Naopak, často kráčeli proti němu. Zavrhli praktiky centrální reprezentace, vytvořili si soukromé malé týmy.

"Jinou šanci než jít vlastní cestou jsme neměli. Na svazu nás odtrhávali od všech peněz," uvedl Petr Novák, osobní kouč Martiny Sáblíkové.

Snad jen biatlonista Michal Šlesingr, který jezdí na soustředění s národním týmem, je výjimkou. Ale také on má povoleno, aby se v rodném Letohradu připravoval individuálně pod vedením osobního trenéra Vávry. "To mi prospívá. Pokračuji v systému tréninku, který mám nastavený už od dorostu," říká.

Jemu v mládí pomohla firma OEZ, která jeho klub financuje. Ostatní sahali hluboko do kapsy. "Pohybovali jsme se i za hranou rodinného rozpočtu," říká Milan Verner, otec krasobruslaře Tomáše Vernera.

Pro Sáblíkovou si před třemi lety rodiče vypůjčili 30 tisíc korun, jen aby mohla vycestovat na Světový pohár do norského Hamaru.

Nejradikálnější cestu zvolil Petr Záhrobský, otec a trenér sjezdařky Šárky Záhrobské. "Svazoví funkcionáři Šárku brzdili, chtěli ji stáhnout do průměru," vyhlásil, zcela se od nich oprostil, sám dirigoval i platil růst svých dětí. "Vynaložené peníze se nám ještě nevrátily," uvedl.

Kdysi přespávali v Alpách na statcích a jídlo si vozili ve sklenicích od maminky. Sáblíková bydlela v italském Collalbu ve srubu bez teplé vody, aby ušetřila. Utíkala sem za kvalitním ledem i přípravou, nyní tu tráví třetinu roku. Rovněž Vernerovi bylo Česko brzy malé, neměl ho tu kdo motivovat. V německém Oberstdorfu teď bruslí vedle hvězd.

Pomůže i olympijský výbor

Do posledních dvou předolympijských sezon jim pomohou i příspěvky od ČOV. Obdrží je na jméno, nikoliv na svaz. Medailisté z mistrovství světa dostanou až 400 tisíc korun, pro další naděje je přichystáno stipendium 600–800 dolarů měsíčně.

"Také budeme lobbovat u vlády za rychlobruslařský ovál," slibuje František Dvořák. Vzápětí připomene: "Trefili jsme to ale s vlajkonoškou výpravy na olympiádě v Turíně, co?" Loni jí byla Martina Sáblíková, tehdy ještě nezkušená a nesmělá. Ve Vancouveru 2010 může být největší hvězdou.

Autor:


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

První úspěchy z OH mládeže: vzpěrač Polák má bronz, judista Bezděk stříbro

Martin Bezděk (v modrém) při nástupu do techniky Uči Mata na turnaji Evropského...

Prvních úspěchů na začátku olympijských her mládeže v Buenos Aires se dočkali i čeští...

Z boje o zimní olympijské hry v roce 2026 vypadl turecký Erzurum

Erzurum je město s půl milionem obyvatel, ležící na úpatí severoanatolského pohoří, jehož nejvyšší štíty se šplhají do výšky přes 3000 metrů.

Turecké město Erzurum bylo vyřazeno ze seznamu kandidátů na pořádání zimních olympijských her v...

Také na hrách v Tokiu bude startovat olympijský tým uprchlíků

Thomas Bach

Olympijských her v Tokiu se zúčastní stejně jako v Riu de Janeiro tým uprchlíků. Na žádost předsedy...Najdete na iDNES.cz