Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zrušit olympiádu? Řecký tisk žádá referendum

14 2004
Atény - Aténský deník Avriani žádá referendum o konání olympijských her. "Krveprolití z Madridu se nesmí opakovat," píše list v souvislosti s atentátem ve španělské metropoli. Podle něj by řečtí občané měli mít možnost zrušit největší sportovní událost letošního roku, jejíž start je naplánován na třináctého srpna.

Zástupci organizačního výboru myšlenku na zrušení olympiády okamžitě rázně zamítli. I podle nich však bombové útoky na madridských nádražích, při nichž zahynuly bezmála dvě stovky lidí, atmosféru her ovlivní.

Pořadatelé budou muset zavést extrémně přísná bezpečnostní opatření, řada diváků přitom kvůli strachu možná na stadiony raději vůbec nezavítá.

"Tato olympiáda se může místo Her míru a přátelství stát Hrami strachu a vojenských operací," řekl jeden ze spolupracovníků organizačního výboru.

Jeden z vůdců islámského hnutí Omar Bin Bakrí Muhamed, který v současné době žije v Londýně, v rozhovoru pro řecký deník Elefterotypia Atéňany uklidňoval.

"Myslím si, že Usáma bin Ládin a Al-Káida v Aténách útočit nebudou. Je to málo pravděpodobný cíl, protože dosavadní chování řecké vlády nás neprovokuje," řekl syrský vůdce islámské organizace Al-Muhadžirún.

Bezpečnost budou v průběhu olympijských her zajišťovat i jednotky NATO. Celkové náklady řeckých pořadatelů jsou přitom v současné době odhadovány na více než 650 milionů eur, což je nejvíce v celé olympijské historii.

Ve stínu terorismu přitom proběhly i poslední olympijské hry v americkém Salt Lake City, které se uskutečnily pět měsíců po útocích organizace Al-Káida na Světové obchodní centrum a Pentagon.

Autoři: ,


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze