Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 21. listopadu 2017 Albert

Zrušte hry v Soči! volají odpůrci. Olympiáda staví na masových hrobech

TADY NE! Původní obyvatelé Soči odmítají olympiádu na místě 150 let staré tragédie. - ilustrační foto

22 2010
A nechcete olympiádu rovnou organizovat v Osvětimi? zní pobouřeně z tábora odpůrců zimních her v Soči 2014. Organizační výbor totiž pro stavbu areálů zvolil místo masových hrobů někdejších obyvatel černomořského letoviska.

V Pekingu pro stavbu Ptačího hnízda, srdce her, vybourali chudinskou čtvrť. Vancouver zase svoje olympijská sportoviště zasadil do území, která si nárokují indiáni.

Problematická volba lokality proběhla i v Soči, kam zimní hry zavítají za čtyři roky.

Tam, kde se mají rozdělovat medaile s pěti kruhy, před 150 lety carští vojáci povraždili statisíce kavkazských Čerkesů.

Omluvte se, nebo celou olympiádu zrušte, důrazně teď požadují potomci původních obyvatel.

"Staví se na masových hrobech, musíme to zastavit," říkala pro Reuters Lisa Jarkasiová, spoluzakladatelka organizace NE Soči 2014 sdružující třicet čerkeských spolků.

V roce 1864 bylo v oblasti okolo černomořského Soči zavražděno přibližně 300 tisíc Čerkesů. Jejich perzekuci zaznamenali v kronikách i ruští historici, nikdo, ani ruská vláda, ovšem celý akt neuznává jako genocidu.

"Naší úlohou není komentovat historické nebo politické události," stojí v prohlášení organizačního výboru příští zimní olympiády. Mezinárodní olympijský výbor žádné stanovisko nevydal.

Muslimské obyvatelstvo původem ze severozápadního Kavkazu, dnes roztroušené po celé zemi, se proto přidalo k seznamu oponentů her. Proti je třeba ekologická organizace Greenpeace nebo humanitární Amnesty International.

"Hry jsou součástí ruského úsilí vymazat historii Čerkesů," tvrdí Jarkasiová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze