Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Zrychli, hnala trasérku. Pak nevidomá lyžařka skončila v ochranné síti

Anna Kulíšková | foto: Martin Malý

19 2010
Tys přinesla štěstí nám, teď ti to oplatíme, sborově volali čeští sledge hokejisté ve Vancouveru. S podporou nevidomé sjezdařky Anny Kulíškové porazili Italy. Ani čtrnáct zaťatých pěstí ale revanš v podobě paralympijského úspěchu nevyneslo. Česká lyžařka sjezd nedokončila.

"Byl to parádní zážitek. Jak samotný zápas, tak výlet po Vancouveru," říkala 24letá závodnice. "Nabírala jsem psychické síly. A takhle to dopadlo."

Smůla smůlovatá! Kulíšková o jednu branku na svazích ve Whistleru zavadila a do druhé narazila.

Přitom právě ve sjezdu získala těsně před přesunem na paralympiádu dvě cenná vítězství ve finále Světového poháru v americkém Aspenu. Podruhé tak domů přivezla malý křišťálový glóbus za celkový triumf v disciplíně.

Anna Kulíšková (vlevo), Michaela Hubačová

Anna Kulíšková (vlevo) s trasérkou Michaelou Hubačovou fandila českým sledge hokejistům

"Problém přišel hned v první ostré levé. Dostala jsem se až moc blízko za trasérku, a začala ztrácet odhad, kdy mám zatočit," popisovala posluchačka žurnalistiky. "Táhlo se to s námi dál, až jsem ze stopy vyjela úplně a vzala vnější branku."

I třetí kapitola alpského lyžování na paralympiádě (po 10. místě ze slalomu a diskvalifikaci v obřím slalomu) skončila pro obhájkyni stříbra z Turína zle.

"Přitom do sluchátek říkala, ať zrychlím," divila se vodička Michaela Hubačová. "Tak jsem ji informovala, že přijde skok a tobogán a ona po chvilce odpověděla, že končíme."

Když se otočila, Kulíšková už se klouzala po zádech do ochranné sítě.

"Bylo to o odvaze," vysvětlovala. "Věděla jsem, že za mnou pojede ještě Slovenka Farkašová, a když budu v cíli druhá, medaile už mě asi nemine. Teď jsem z toho zklamaná! A co je nejhorší? Už se na svahu necítím jistě."

Jen si představte její handicap - lyžařka trpí trubicovým viděním, kvůli kterému má zúžené zorné na pole. Místo 180 stupňů vidí jen čtyři. Jako byste před sebe koukali trubkou.

Paralympijský apetit si může spravit ještě v pátečním super-G, v němž před čtyřmi lety slavila druhé místo. "Bude to vabank! prohlásila. "Vždyť jsem v této sezóně zatím žádné super G nedokončila."

Ve spolupráci s RWE - energie českého lyžování

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze