Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Zvládl to skvěle, pochválil oštěpaře Veselého trenér Jan Železný

Vítězslav Veselý - Oštěpař Vítězslav Veselý před odletem na olympijské hry. | foto: Ivana Roháčková

21 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Posledním českým atletem, který se představí na olympiádě v Pekingu, bude v sobotu oštěpař Vítězslav Veselý. Do finále své disciplíny se dnes probojoval z páté příčky v osobním rekordu 81,20 m.

Oštěpař Veselý se předvedl v sektoru ve výborné formě. První hod se sice nezdařil, ale druhým již atakoval postupovou dvanáctku. "Bylo to drama, první hod mi nevyšel," řekl Veselý. "Měl jsem potom obavu, abych se tady netrápil."

Před třetím pokusem si šel pro radu ke svému slavnému trenérovi. Co Veselému poradil Jan Železný? "Měl jsem problémy s rozběhem, měnil jsem kroky. Radil mi, ať to nechám běžet a nic nevymýšlím," netajil se.

Rada od olympijského vítěze pomohla Veselému k životnímu úspěchu. Zabojoval, zlepšil si svůj osobní rekord na 81,20 a postoupil do finále. "Je to moje dosavadní největší trenérská radost," přiznal v útrobách stadionu na svého svěřence čekající Železný. "Víťa to zvládl dobře. Přitom tam byly vidět mezery," nezapomněl ani ve chvílích radosti na svůj trenérský post.

"Konečně prodal to, co umí. Kvalifikaci zvládl velmi dobře," nešetřil přesto světový rekordman slovy chvály. "Byl poprvé na tak velké soutěži a skvěle zvládl tlak před posledním hodem. Věděl, že je čtrnáctý a musí se zlepšit. A on to dokázal v osobním rekordu, to si zaslouží úctu."

Dopolední program po většinu času dnes narušoval déšť. "Mně nevadil," odmítá Veselý. "Hlavně, že nebyla zima. Ke konci už stejně skoro nepršelo."

Velký talent české oštěpařské školy se na závěr her těší. "Byl to můj sen, který se nečekaně splnil. Říkali o mně, že jsem nejpřekvapivější limitář pro olympiádu, a já jsem dokonce ve finále," stále jako by nemohl uvěřit.

"Mohla by to být moje výhoda, nikdo ode mě nic nečeká. Ale nepůjdu se tam jenom zúčastnit, určitě budu bojovat," slibuje všem.

Oštěpařské finále mužů začíná v sobotu 23. srpna ve 13.10 hod. středoevropského času.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze