Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Zvýší se olympijská šance Prahy?

12 2007
Heerenveen - Šéf Mezinárodní olympijského výboru Jacques Rogge si myslí, že olympijské hry by se v budoucnu neměly konat v místech, kde už jednou byly. Při návštěvě rychlobruslařského mistrovství světa v Heerenveenu vyslovil myšlenku, že při volbě hostitele her by měli dostat přednost noví uchazeči.

Pokud se belgickému sportovnímu diplomatovi podaří o správnosti této myšlenky přesvědčit hlasující členy MOV, bude to znamenat výrazné zvýšení olympijských šancí Prahy. Z dosud známých konkurentů v boji o uspořádání her v roce 2016 a 2020 by totiž odpadli tak silní soupeři jako Berlín, Řím, Tokio nebo Los Angeles.

"Hostitel her na hrách vydělá, především v tom, že si hodně vylepší infrastrukturu. To bychom měli mít při rozhodování na paměti," citovala Roggeho německá agentura SID a dodala, že tím poklesly šance Berlína i Mnichova, který se po letní olympiádě v roce 1972 chtěl ucházet o zimní hry.

Předseda MOV dále řekl, že volbu pořadatele zimních her stále víc ovlivňují změny klimatu a že při letošním výběru hostitele olympiády v roce 2014 bude třeba vzít v úvahu dopady globálního oteplování.

"Hlavně sjezdové lyžování má v této sezoně s počasím velké problémy. Ani umělý sníh není řešením," řekl Rogge. MOV bude pořadatele vybírat 4. července v Guatemale z trojice, kterou tvoří Salcburk, Soči a jihokorejský Pchjongčchang.

Rogge v Heerenveenu také uklidnil cyklisty, že zařazení jejich sportu do olympijského programu není ani po vlně dopingových skandálů ohroženo.

"Mezinárodní cyklistická unie je v boji s dopingem dál než jiné federace. Jako první zavedla kontrolu krevního dopingu a ročně prověří na 12.500 cyklistů," řekl předseda MOV.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze