Je to jen prudší Špindl, radí Hudec mladíkům před olympijským sjezdem

Jan Hudec při tréninku na olympijský sjezd v Pchjongčchangu. | foto: AP

8 2018
Do Pchjongčchangu se dostal na poslední chvíli, před olympijskými závody ho limitují zdravotní trable, ale své nečekané korejské dobrodružství si Jan Hudec užívá. Český lyžař se při prvním tréninku sjezdu vžil do role mentora a ve středisku Čongson se snažil svým o mnoho mladším reprezentačním parťákům pomoci svými zkušenostmi.

„Říkal jsem klukům, ať to berou jako trochu prudší Špindl. Tam to mají pod palcem, jede jim to tam, tak jsem říkal, že tady je to to samý, jen o něco víc skoků,“ vykládal šestatřicetiletý Jan Hudec před prvním tréninkem Filipu Forejtkovi, Janu Zabystřanovi a Ondřeji Berndtovi.

Program ZOH

Alpské lyžování

A všechny chválil. „Máme docela dobrej tým. Kluci na to mají. Jen dostat do hlavy, že můžu něco zajet, vypilovat detaily a mohou být úspěšní,“ tvrdí Hudec.

„Ke sjezdům má co říct. Jsem hodně rád, že se s ním můžu bavit,“ kývl dvacetiletý Forejtek, který v tréninku minul jednu branku, ale měl z Čechů nejrychlejší čas. „Doufám, že večer u videa něco zajímavého řekne,“ těšil se Zabystřan.

Forejtek počítá s celým programem

Filip Forejtek přijel na své první olympijské hry posílen pátým místem ze sjezdu z juniorského mistrovství světa. "Hodně mě to potěšilo a je to povzbuzení na všechny závody na olympiádě," řekl. Plánuje startovat ve všech disciplínách. "Může mi sednout super-G, sjezd, slalom v kombinaci. Nemám vyhraněnou jednu disciplínu."

Šestatřicetiletý Hudec je na třetí olympiádě, ale ve Vancouveru 2010 a o čtyři roky později v Soči, kde získal bronz v super-G, reprezentoval Kanadu. Za Česko jezdí od minulé sezony, jenže měl zdravotní i materiální problémy a původně se na hry ani nenominoval. Dostal se až jako náhradník za zraněného Kryštofa Krýzla.

„Je to trochu šílený způsob se sem dostat, takhle jsem to nechtěl. Už jsem byl smířený, že nepojedu. Až když se zranil, tak mi volali, ať se sbalím a jedu. Je to hořkosladký pocit,“ popisoval rodák ze Šumperka po úvodním tréninku sjezdu.

V Čongsonu zajel v prvním tréninku, který nejezdí všichni naplno, 66. čas a byl rád, že ho nezlobilo koleno. „Měl jsem obavy a nevěděl, jak se budu cítit, ale v pohodě. Na to, v jakém stavu je tělo a že jsem pořádně skoro vůbec netrénoval...“ připomněl Hudec i nedávné problémy se zády a plánoval také druhý trénink. „Pak se rozhodnu, jestli pojedu i poslední, nebo budu šetřit tělo na závod.“

První trénink mužů na sjezd

1. Osborne-Paradis (Kan.) 1:40,45, 2. Jansrud (Nor.) -0,31, 3. Caviezel (Švýc.) -0,45, ...39. Forejtek -2,78, 63. Berndt -6,16, 64. Zabystřan -6,33, 66. Hudec (všichni ČR) -6,60.

Po dojezdu si oblékl bundu otočenou na zlatou stranu. „Ne že věřím, že vyjedu zlato,“ smál se a vysvětlil: „Bílá je tak krásná, že jsem si ji nechtěl ušpinit.“

Sníh na trati je přemrzlý a sjezdaři „pálí“ skluznice. Někteří z movitějších týmů je po tréninkových jízdách zahodili. „Krystaly sněhu jsou hrozně ostré, jak je sníh tvrdý a kompaktní. Lyže se u hrany nahřeje, že se spálí. Pak je to hrozně nebezpečný, sekaj se hrany... Je to nepříjemné,“ dodal Hudec.

Autoři: ,

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Sněžná obojživelnice Ledecká. Do Soči chce s prknem i na lyžích

Ester Ledecká na svahu ve slovinské Rogle.

Snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká, představují ji. Zatímco to první je v souvislosti s...

Zlatá kombinéza Ester Ledecké. I díky ní se stala superhrdinkou olympiády

Ester Ledecká

Ta mladá holka působí jak zjevení. Zvládá jezdit na snowboardu i na lyžích tak dobře, že patří ke...

Hrozně se těším, hlásí Ledecká. Zahájení her nesledovala ani v televizi

Ester Ledecká  v  Cortině d´Ampezzo..

Pchjongčchang (Od našeho zpravodaje) Před pěti dny dorazila do jihokorejského Pchjongčchangu, od té doby jen trénuje a relaxuje a...

Najdete na iDNES.cz