V Soči vykloubené rameno Goldovou zastavilo, teď bolest hojí bronz

O stupně vítězů se v závodě snowboardistek na U-rampě podělily Američanky Chloe Kimová a Arielle Goldová s Číňankou Liou Ťia-jü. | foto: Reuters

13 2018
Před čtyřmi lety v Soči si vykloubila rameno a olympijská šance byla fuč. Když se teď Arielle Goldová stejným způsobem zranila při tréninku v Pchjongčchangu, vypadalo to už jako prokletí. Jenže americká snowboardistka přemohla zdravotní trable a v U-rampě si vyjela bronzovou medaili.

„Byla to taková vzpomínka na Soči. Říkala jsem si: už zase?“ říkala potom novinářům Goldová. Jenže ve sněhovém parku Phoenix se v závěrečné třetí finálové jízdě olympijského závodu vyhoupla na třetí místo a čtyři roky starý trýznivý šrám na duši vystřídala opojná medailová realita.

U-rampa žen

Zpravodajství ze závodu

V Soči si rameno vykloubila poprvé, nyní se jí to stalo už počtvrté. „Doktor říkal, že čím častěji se to stává, tím menší dopad to má. Nahodil mi rameno zpátky, dostala jsem od něj nějaké prášky. Dal mě rychle do kupy, cítila jsem se celkem dobře,“ popisovala jedenadvacetiletá mistryně světa z roku 2013, která v pondělní kvalifikaci obsadila poslední postupové dvanácté místo.

O stupně vítězů se v závodě snowboardistek na U-rampě podělily Američanky Chloe...

Ve finále připravila o medaili zkušenou krajanku Kelly Clarkovou. Čtyřiatřicetiletá Clarková útočila na čtvrtou medaili z olympijských her, na kterých triumfovala v U-rampě už v roce 2002 v Salt Lake City. Ve Vancouveru a v Soči pak získala bronz.

„Bylo to pro mě těžké. Kell patří mezi moje mentory a parťáky v týmu, je pro mě velkou inspirací. Má velký podíl na tom, že tady jsem. Nelíbilo se mi, že se to vyvrbilo takhle - buď ona, nebo já, protože ji hrozně respektuji,“ řekla Goldová, která si jako doprovod k jízdě pouští skladby rappera Eminema.

Kimová za zlato děkovala tátovi, obětoval pro ni práci

Velký podíl na zlaté olympijské medaili americké snowboardistky Chloe Kimové ze závodu závod v U-rampě má i její otec. Když totiž bylo jeho dceři sedm let, vzdal se Kim Čong-čin práce inženýra, aby mohl podporovat její začínající sportovní kariéru.

Čtyřnásobná šampionka zámořských X-Games se ve věku 17 let a 296 dnů stala nejmladší olympijskou vítězkou na sněhu. Překonala švýcarskou lyžařku Michelu Figiniovou, která v roce 1984 v Sarajevu vyhrála sjezd, když byla o 19 dní starší.

Americká snowboardistka Chloe Kimová zvítězila v olympijské kvalifikaci v...
Americká snowboardistka Chloe Kimová zvítězila v olympijské kvalifikaci v...
Americká snowboardistka Chloe Kimová zvítězila v olympijské kvalifikaci v...
Americká snowboardistka Chloe Kimová zvítězila v olympijské kvalifikaci v...

"Dneska jsem vyhrála pro celou rodinu, za všechno vděčím jí," vyznala se na tiskové konferenci Kimová. "Můj táta toho pro mě obětoval hrozně moc. Nevím, jestli bych něco takového dokázala, kdybych byla na jeho místě. Vzdát se úplně všeho jenom kvůli snu a jenom proto, že vaše dítě miluje sport, který dělá."

Její triumf sledovali přímo v Koreji i její rodiče a Kimová na otcovu pomoc často vzpomínala. "Ale nerada o tom mluvím, protože táta se pak vždycky začne naparovat," smála se snowboardistka. "Teď to budu další tři roky poslouchat. Vždycky bude říkat: Pamatuješ, jak jsi o mně mluvila na tiskové konferenci."

Kim Čong-čin, který spolu se ženou odešel z Koreje ještě před narozením dcery, přidal, že skončit v práci si mohl dovolit, protože už dokázal rodinu finančně zajistit. Přiznal, že před závodem byl velmi nervózní. "Každý o ní sice mluvil jako o favoritce, ale nikdy nevíte, co se stane. Klidně mohla třikrát spadnout," podotkl. "Jakmile ale měla za sebou první jízdu, byl jsem v klidu a mohl jsem si užít zbytek dne."

Autoři: ,

Nejčtenější

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Pryč od samurajů. Peníze nejsou všechno, jsem patriot, tvrdí Bábek

Tomáši Bábkovi se slastné triumfy dlouho vyhýbaly, ale za poslední rok si vše...

Patřil mezi vyvolené. Jako jeden z mála cizinců jezdil keirin v Japonsku. Zemi, kde je tato...

Další z rubriky

Kdo jsi, Ester Ledecká? Svět tleská senzaci na vypůjčených lyžích

ZLATO. Česká lyžařka Ester Ledecká senzačně zvítězila v olympijském superobřím...

VIDEO Americká televize NBC před poslední jízdou superobřího slalomu oznámila, že zlatou medaili v...

Najdete na iDNES.cz